Skip to content

172 Route 70(Block 135.01 Lot 2)Toms River, NJ 08755

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$6,025,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block135.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page902

Building Details

Building Class10
Description1F & 178 4235
Dwellings1
ZoningMHP
Sq Footage4,235
Acreage29.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,590,000
91%
Improvement Value:$450,000
9%
Total Assessment$5,040,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,829+5.3%
2024$87,242-13.2%
2023$100,500+0.4%
2022$100,057+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$6,025,000
Sq Ft4,235DeedBook 17629, Page 1889Recorded10/2/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$762,556
DeedBook 4137, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1975