Skip to content

72 Fortune CourtToms River, NJ 08755

Built 2008

Last Sale Price
$536,870
Last Sale Date
Nov 10, 2008

Property Information

Block135.01
Lot9.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF4
Sq Footage2,746
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
32%
Improvement Value:$427,900
68%
Total Assessment$629,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,477+5.3%
2024$10,904+12.1%
2023$9,730+0.4%
2022$9,687+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$536,870
DeedBook 14163, Page 1908

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 13681, Page 1767

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 13114, Page 1253