Skip to content

98 Fortune CourtToms River, NJ 08755

Built 2011

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Apr 1, 2014

Property Information

Block135.01
Lot9.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF4
Sq Footage2,344
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
34%
Improvement Value:$366,900
66%
Total Assessment$555,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129+5.3%
2024$9,623+11.8%
2023$8,608+0.4%
2022$8,570+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 15782, Page 1603Recorded4/14/2014

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 15284, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 13681, Page 1787

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 13114, Page 1253