Skip to content

102 Fortune CourtToms River, NJ 08755

Built 2018

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Feb 4, 2019

Property Information

Block135.01
Lot9.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page902

Building Details

Building Class18
Description2780
Dwellings1
ZoningMF4
Sq Footage2,780
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
30%
Improvement Value:$442,900
70%
Total Assessment$631,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,513+5.3%
2024$10,938+13.9%
2023$9,605+0.4%
2022$9,563+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 17381, Page 496Recorded2/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 13681, Page 1791

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 13114, Page 1253