Skip to content

2326 Logan CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block135.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$161,300
62%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,761+5.3%
2024$4,523+11.9%
2023$4,042+0.4%
2022$4,024+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 17975, Page 1502Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10314, Page 1389

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5638, Page 136

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5239, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1995