Skip to content

2322 Logan CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$153,900
Last Sale Date
Feb 9, 1995

Property Information

Block135.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$168,600
63%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,876+5.3%
2024$4,632+5.4%
2023$4,394+0.4%
2022$4,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5243, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1995