Skip to content

2310 Logan CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block135.02
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
30%
Improvement Value:$235,700
70%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+5.3%
2024$5,828+4.1%
2023$5,601+0.4%
2022$5,576+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,310DeedBook 19462, Page 1803Recorded8/18/2023

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 15648, Page 1560Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 13408, Page 1983

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 5245, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1995