Skip to content

2365 Braddock RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block135.02
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,749
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$183,100
64%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+5.3%
2024$4,952+4.7%
2023$4,729+0.4%
2022$4,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,749DeedBook 19556, Page 723Recorded12/8/2023

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5247, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1995