Skip to content

2373 Braddock RoadToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block135.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,749
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,600
65%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+5.5%
2024$4,694+9.1%
2023$4,304+0.5%
2022$4,284+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,749DeedBook 19724, Page 1193Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5284, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1995