Skip to content

2386 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block135.02
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,815
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,400
66%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,255+5.3%
2024$4,992+4.7%
2023$4,766+0.4%
2022$4,745+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,900
Sq Ft1,815DeedBook 19581, Page 1582Recorded1/12/2024

Property Sale

Sale
$176,100
DeedBook 5420, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1996