Skip to content

2402 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block135.02
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
30%
Improvement Value:$246,700
70%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+5.3%
2024$6,071+1.4%
2023$5,988+0.4%
2022$5,961+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 16959, Page 1412Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$210,900
DeedBook 5373, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1996