Skip to content

2418 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$146,400
Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block135.02
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,587
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$182,600
65%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+5.9%
2024$4,357+16.5%
2023$3,739+0.5%
2022$3,720+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$146,400
DeedBook 5402, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1996