Skip to content

2370 Torrington DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block135.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
36%
Improvement Value:$181,700
64%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,901+5.5%
2024$4,644+7.3%
2023$4,327+0.4%
2022$4,307+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,667DeedBook 18754, Page 1836Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10437, Page 377

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5269, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1995