Skip to content

2398 Torrington DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block135.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
31%
Improvement Value:$223,000
69%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,849+5.3%
2024$5,557-0.0%
2023$5,558+0.4%
2022$5,534+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,310DeedBook 18296, Page 1537Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 16839, Page 286Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$187,150
DeedBook 5279, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1995