Skip to content

2354 West Ashfield CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block135.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
24%
Improvement Value:$305,900
76%
Total Assessment$404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,377+27.3%
2024$5,795+5.4%
2023$5,495-3.9%
2022$5,720+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000
Sq Ft2,310DeedBook 19603, Page 349Recorded2/9/2024

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,310DeedBook 19295, Page 1027Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12156, Page 769

Property Sale

Sale
$203,100
DeedBook 5244, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1995