Skip to content

2414 Torrington DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Apr 9, 2013

Property Information

Block135.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
29%
Improvement Value:$243,200
71%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,217+5.3%
2024$5,906+4.7%
2023$5,640+0.4%
2022$5,616+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 15617, Page 720Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$186,900
DeedBook 5285, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1995