Skip to content

2438 Torrington DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block135.03
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
32%
Improvement Value:$217,500
68%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821+5.3%
2024$5,531-1.9%
2023$5,640+0.4%
2022$5,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,310DeedBook 19445, Page 225Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 11601, Page 16

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 5273, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1995