Skip to content

2656 Lancaster LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block135.03
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G 144 1444
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$168,500
63%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,874+5.3%
2024$4,630+13.1%
2023$4,094+0.4%
2022$4,076+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 12376, Page 1748

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10935, Page 1865

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5359, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1996