Skip to content

2676 Lancaster LaneToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block135.03
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$187,300
66%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+5.3%
2024$4,939+11.8%
2023$4,416+0.4%
2022$4,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 17517, Page 1908Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 14581, Page 1440

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5560, Page 279

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 5313, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1995