Skip to content

2353 West Ashfield CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$173,134
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block135.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
36%
Improvement Value:$183,000
64%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+5.2%
2024$4,916+12.9%
2023$4,354+0.4%
2022$4,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,134
Sq Ft1,689DeedBook 17608, Page 698Recorded9/16/2019

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 17112, Page 1366Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 15654, Page 1546Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 5236, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1995