Skip to content

2966 Springwater CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$246,500
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block135.03
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$187,100
66%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+5.3%
2024$4,935+11.5%
2023$4,426+0.4%
2022$4,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,500
Sq Ft1,689DeedBook 17853, Page 1087Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 15221, Page 1828

Property Sale

Sale
$160,900
DeedBook 5478, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1997