Skip to content

2998 Springwater CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$259,500
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block135.03
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,826
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$191,300
66%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,289+5.3%
2024$5,025+7.5%
2023$4,674+0.4%
2022$4,653+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,500

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 17042, Page 928Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$184,550
DeedBook 5609, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1998