Skip to content

2396 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block135.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$183,900
65%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,191+5.3%
2024$4,932+11.6%
2023$4,419+0.4%
2022$4,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 15440, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1994