Skip to content

2408 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block135.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
37%
Improvement Value:$170,400
63%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,963+5.3%
2024$4,715+15.0%
2023$4,099+0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,456DeedBook 19110, Page 211Recorded7/22/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 17984, Page 1895Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 17463, Page 445Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 16295, Page 213Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5243, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1995