Skip to content

2539 Brenton LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block135.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$187,700
65%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,260+5.3%
2024$4,997+9.1%
2023$4,581+0.4%
2022$4,561+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 15556, Page 1232

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5357, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1996