Skip to content

2352 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block135.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,749
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
39%
Improvement Value:$166,100
61%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,671+5.5%
2024$4,425+2.8%
2023$4,304+0.5%
2022$4,284+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14397, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1994