Skip to content

2643 Falcon LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block135.04
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$169,000
63%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,633+5.6%
2024$4,389+16.3%
2023$3,774+0.5%
2022$3,757+4.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,444DeedBook 20053, Page 702Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,444DeedBook 19851, Page 1317Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 13627, Page 444

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5360, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1996