Skip to content

2360 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
May 13, 1999

Property Information

Block135.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
38%
Improvement Value:$166,500
62%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,874+5.3%
2024$4,630+5.6%
2023$4,384+0.4%
2022$4,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5695, Page 437

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 5539, Page 47

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 5230, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1994