Skip to content

2551 Haverhill CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Date
Jun 4, 2005

Property Information

Block135.04
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,387
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
30%
Improvement Value:$242,600
70%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,065+5.5%
2024$5,750+3.2%
2023$5,573+0.5%
2022$5,547+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$196,100
DeedBook 5320, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1995