Skip to content

2512 Spring Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block135.04
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
36%
Improvement Value:$170,600
64%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+5.3%
2024$4,649+14.9%
2023$4,047+0.4%
2022$4,029+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 16579, Page 1552Recorded11/23/2016

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 5290, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1995