Skip to content

2368 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block135.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$171,600
63%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,949+5.3%
2024$4,701+19.7%
2023$3,929+0.5%
2022$3,911+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,444DeedBook 18483, Page 271Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5610, Page 492

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5238, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1995