Skip to content

2504 Spring Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2014

Property Information

Block135.04
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
38%
Improvement Value:$161,600
62%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+5.3%
2024$4,494+11.2%
2023$4,042+0.4%
2022$4,024+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 15676, Page 243Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 10433, Page 380

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5290, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1995