Skip to content

2492 Spring Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block135.04
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,701
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
37%
Improvement Value:$178,700
63%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,169+5.3%
2024$4,911+11.8%
2023$4,391+0.4%
2022$4,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 16590, Page 1302Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5290, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1995