Skip to content

2476 Spring Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block135.04
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$181,800
65%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+5.2%
2024$4,878+8.2%
2023$4,506+0.4%
2022$4,487+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 16031, Page 65Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 15389, Page 884

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 12608, Page 1

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 5287, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1995