Skip to content

2372 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block135.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$169,700
63%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,896+5.3%
2024$4,651+15.1%
2023$4,042+0.4%
2022$4,024+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15126, Page 1398

Property Built

Built

Year Built: 1994