Skip to content

2468 Spring Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$160,100
Last Sale Date
Jul 21, 1995

Property Information

Block135.04
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$170,400
63%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,677+5.6%
2024$4,431+3.4%
2023$4,286+0.5%
2022$4,266+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,100
DeedBook 5287, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1995