Skip to content

2376 Crisfield CircleToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block135.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,667
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$188,100
66%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,231+5.3%
2024$4,970+11.0%
2023$4,479+0.4%
2022$4,459+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft1,667DeedBook 18642, Page 1185Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14849, Page 1839

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 5389, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1994