Skip to content

2482 Crisfield StreetToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 27, 2013

Property Information

Block135.07
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,700
65%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+5.2%
2024$4,945+11.0%
2023$4,454+0.4%
2022$4,434+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 15526, Page 661

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 5389, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1996