Skip to content

2486 Crisfield StreetToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 6, 2024

Property Information

Block135.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,444
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$168,500
63%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,874+5.3%
2024$4,630+15.1%
2023$4,024+0.4%
2022$4,007+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,444DeedBook 19895, Page 1490Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5388, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1996