Skip to content

2554 Ridgemont CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block135.07
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$189,500
66%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,988+5.5%
2024$4,727+8.2%
2023$4,369+0.5%
2022$4,348+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 15624, Page 773Recorded8/27/2013

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 5388, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1996