Skip to content

2422 Crisfield StreetToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$131,900
Last Sale Date
Mar 22, 1995

Property Information

Block135.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,332
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
37%
Improvement Value:$167,300
63%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,834+5.3%
2024$4,592+17.7%
2023$3,902+0.4%
2022$3,885+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 5253, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1995