Skip to content

2430 Crisfield StreetToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block135.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$183,200
64%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+5.3%
2024$4,954+11.2%
2023$4,454+0.4%
2022$4,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,689DeedBook 17580, Page 1015Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$146,900
DeedBook 5254, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1995