Skip to content

2436 Crisfield StreetToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block135.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,456
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$171,700
63%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,682+5.5%
2024$4,436+15.5%
2023$3,842+0.5%
2022$3,824+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5262, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1995