Skip to content

2401 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block135.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$234,700
68%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280+5.2%
2024$5,967+5.1%
2023$5,678+0.4%
2022$5,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 11420, Page 408

Property Sale

Sale
$200,950
DeedBook 5379, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1996