Skip to content

2453 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$77,312
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block135.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,599
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
38%
Improvement Value:$174,800
62%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+5.2%
2024$4,878+15.2%
2023$4,234+0.4%
2022$4,215+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$77,312
Sq Ft1,599DeedBook 20072, Page 634Recorded7/16/2025

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,599DeedBook 16495, Page 277Recorded8/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 11716, Page 174

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5420, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1996