Skip to content

2487 Woodbine LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block135.08
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,599
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$184,200
65%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+5.3%
2024$4,885+14.4%
2023$4,272+6.7%
2022$4,003+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,599DeedBook 18171, Page 1892Recorded11/25/2020

Property Sale

Sale
$146,400
DeedBook 5396, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1996