Skip to content

2355 Greendale CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block135.08
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
37%
Improvement Value:$179,100
63%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+5.5%
2024$4,685+10.3%
2023$4,246+0.5%
2022$4,227+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 15895, Page 52Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12324, Page 1201

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5399, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1996