Skip to content

2461 Crisfield StreetToms River, NJ 08755

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block135.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
37%
Improvement Value:$179,800
63%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$3,856+5.2%
2016$3,665+3.0%
2015$3,560-3.1%
2014$3,674-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 15899, Page 1776Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 5423, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1996