Skip to content

3481 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block135.09
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,400
66%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,255+5.3%
2024$4,992+7.6%
2023$4,641+0.4%
2022$4,621+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 15636, Page 1128Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$182,800
DeedBook 5479, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1997