Skip to content

3489 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block135.09
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$189,800
66%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+5.3%
2024$4,982+7.3%
2023$4,641+0.4%
2022$4,621+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16814, Page 1375Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14214, Page 1731

Property Sale

Sale
$178,900
DeedBook 5478, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1997